JASON ROWE

Teacher Spotlight, 2019 | 5Rhythms Tribe

Červen 2019


Všechen život je posvátný.

Pamatuji si, jak jsem jako dítě seděl na okraji školního hřiště a cítil ke všemu takovou lásku. Ten okamžik dal mému životu velký význam.

Byl jsem vychován v londýnské rodině ze střední třídy, která se nehlásila k žádnému náboženství, v době, kdy se Spojené království zaměřovalo na materiál – vlastnictví, peníze, konkurenci. Tak jsem se i já vydal tímto směrem. A navzdory úspěchu v této rovině, jsem byl ve svých 33 letech prázdný a zlomený. Bylo to poprvé, kdy jsem byl schopen požádat o pomoc a přijmout ji.

O čtyři roky později, v dubnu 2003, našly moje nohy parket 5Rytmů, kde mě ovládl pocit skutečné lásky. Můj vnitřní tanečník byl propuštěn, aby prozkoumal základní mapy praxe 5Rytmů: Vlny (Waves), Tep (Hearbeat), Cykly (Cycles) a Zrcadla (Mirrors). Kompletní, integrativní, transformativní a léčivá mandala.

V roce 2005 jsem na tanečním parketu potkal svou současnou partnerku Angelu (také učitelku 5R). Od té doby spolu žijeme a máme třináctiletou dceru.

Ze studií u Gabrielle Roth v roce 2011 si pamatuji, jak říkala, že učitelé přicházejí a odcházejí. A to, že být učitelem je čistě o trvalém závazku k tanci. 5Rytmů je mým učitelem.

Zahájil jsem pravidelné lekce a s požehnáním od Gabrielle začal pracovat se seniory a dětmi s těžkým zdravotním postižením.

V letech 2014 až 2015 jsem prošel výcvikem pro výuku mapy Tepu (Heartbeat) s Jonathanem Horanem. Tato roční cesta mi přinesla hluboké lidství a pokoru do všech oblastí mého života.

Uskutečněné dílny v ČR:

2016-02 – Brno | 2017-02 – Brno | 2017-10 – Brno | 2018-03 – Brno | 2018-11 – Brno | 2019-05 – Brno | 2019-11 – Praha


INTERVIEW S JASONEM K DÍLNĚ ‘NÁVRAT DOMŮ’

listopad 2019

Popsal bys prosím cestu, která tě přivedla k tomu, že jsi nyní učitelem 5Rytmů na plný úvazek? Proč jsi se rozhodl vydat tímto směrem a co bylo pro tebe bodem zlomu, kdy jsi věděl „to je ono“?

5Rytmů jsem objevil v roce 2003 a okamžitě jsem si tuto praxi zamiloval. Tančil jsem v pravidelných lekcích, jak jen jsem mohl, a začal jsem chodit na delší workshopy. Po několika letech jsem přemýšlel, jestli se chci stát učitelem a odjet na Západní pobřeží USA, abych tančil s Gabrielle Roth. Tam jsem našel svou odpověď. Nešlo to přes hlavu. Byl to niterný tělesný zážitek, který promluvil zevnitř. Promlouval ke mně skrze pobřežní krajinu, pronikal ke mně do auta, kterým jsem cestoval, šel přímo k jádru. Rozpuštění vnějšího a vnitřního bytí.

Máš své dennodenní závazky k tanečnímu kmeni v Británii, kde máš pravidelné večerní lekce. Taky máš dílny pro taneční kmeny v několika zemích. Jsi též mentorem několika studentů 5Rytmů na jejich cestě k učitelství. Jakou roli v tvém životě hraje služba? Komu či čemu se snažíš sloužit a proč?

Tančil jsem do jádra map praxe 5Rytmů: Vlny (Waves), Tepu (Heartbeat), Cyklů (Cycles) a Zrcadel (Mirrors) a zažil jsem je jako kompletní, integrativní a transformativní mandalu léčení. Když jsem se poddal jejich opakovaným lekcím, být s ostatními na stejné cestě se stalo požehnáním. Služba se prostě stane. Organicky.

„Návrat domů“ – co to pro tebe znamená a proč si myslíš, že toto téma stojí za prozkoumání?

Jsem opravdu nadšený, že mohu v Praze tuto dílnu nabídnout. Jako lidé svoje životní zkušenosti často externalizujeme prostřednictvím kulturního podmiňování a vzdalujeme se od toho, kým skutečně jsme. Tanec je nejrychlejší a nejpřímější cestou zpět do těla. Jak Gabrielle vždycky říkala: „Tělo nelže.“ A jak se poddáváme mapě Vln (Waves), přistáváme do našich pravých a organických já. Jsme schopni „zahodit minulost, zapomenout na budoucnost a propadnout okamžiku, kdy jsou jen naše chodidla a jejich pohyb.“ Plně přijmout sílu bytí.

Je tu ještě něco, co chceš říci našemu tanečnímu kmeni?

Bylo pro mě obrovským požehnáním učit v České republice a během posledních tři a půl let být svědkem neustálého vývoje zdejšího tanečního kmene 5Rytmů. Na tanečních parketech, které se dotýkají mého srdce, je živost a pokora. Těším se, až se letos v zimě opět osobně potkáme.